Béton Brut - machine-à-habiter EP
borító: Vass Nóra
“A zenekar 2022-ben alakult egy már nem létező (Worthless) és egy aktív (Arkas) banda tagjaiból: a dobok mögött Kocsis Csabi (Her Highness) ül, a basszusgitáros-énekes Grizner Tomi, a gitáros-énekes pedig Vékony Zsolt.
Zeneileg egyelőre kétarcú a produkció: egyszerre merít olyan emoviolence bandák örökségéből, mint az Orchid vagy az Ampere, és olyan post-metal zenekarokéból, mint a Neurosis, a Rosetta vagy az Isis. Ennek megfelelően az első dal (a machine for living in) egy velős és gyors zúzda, míg a második (tomorrow) epikusabb.
A banda egyébként laza koncepció mentén az építészetből merít ihletet (Zsolt ezirányú rajongásának köszönhetően), ami részben a vizuális körítésben is megjelenik. A béton brut francia kifejezés, a nyersbetonra utal, erről kapta nevét a brutalizmus nevű építészeti irányzat. A kislemez címe és az első dal a neves modernista építész, Le Corbusier azon tézisét vette alapul, miszerint a ház nem más, mint lakógép (machine-à-habiter / a machine for living in). A tomorrow ugyanakkor „hétköznapibb” témával foglalkozik: azokkal az emberekkel, akik szilárd meggyőződéssel hisznek a különféle összeesküvés-elméletekben.
A zenekar a két dalt a próbatermében vette fel Dobi Tibor (DawnSonic) segítségével, aki az utómunkálatokért (keverés-master) is felelt. A borítót és a videókat Vékony Zsolt készítette.”
fotó: Vass Nóra
Miután a zenekar egy ilyen szép és mindent átfogó bemutatkozással talált meg minket, hozzátennék némi szubjektív gondolathalmazt.
A Béton Brutot szerencsémre sikerült elcsípnem a Riffben. Miután tőlem sem áll távolt az általuk képviselt zenei világ, - főleg a posztmetálos rész - meg kell mondjam, nagyon tetszett a produkció. Úgy gondolom, mint sok más irányzatnak, ennek a műfajnak is egy letisztultabb, akár mainstreamebb változata bír több képviselővel itthon. A posztmetál itthon általában a végtelen delay-jel megáldott instrumentális bandák bélyege, vokális változatai ritkábbak. Ennyiben is hiánypótló ez a formáció.
A dalok nyersségét ellensúlyozza az Arkas tagoktól nem véletlenül várható technikázás, a tördelések, finom megfejtések. Mindemellett a vokálok, és a zabolátlan hangszeres lavina szépen maga alá gyalulják a felkészületlen hallgatót. Meg is lep, hogy ehhez mindössze 3 jóember kellett.